PORADY2018-10-03T07:23:13+02:00

1. UŻYTKOWANIE
– Wilgotność i temperatura w domu zmienia się sezonowo wraz ze zmianami pór roku. Latem, w szczególnie deszczowe dni, wilgotność sięga 80%. Zimą, zaś w wyniku ogrzewania pomieszczeń, spada nawet do 25%. Dla dobra naszej podłogi (i naszego) najlepsze będą stałe warunki w pomieszczeniu (T~20oC; W~60%). Gwałtowne zmiany temperatury i wilgotności mogą doprowadzić do tworzenia szczelin. Żeby zminimalizować prawdopodobieństwo powstawania szczelin w podłodze zalecamy wietrzenie pomieszczeń przez cały rok, stosowanie nawilżaczy elektrycznych, stopniowe wyłączanie ogrzewania.
– Drewno jest również podatne na promieniowanie słoneczne i upływający czas. Pod wpływem ekspozycji na światło odcień drewna zmienia się. Szczególnie wrażliwe na zmiany koloru są gatunki drewna egzotycznego. Na ogół zmieniają barwę w stronę ciemnego brązu (np. iroko).
– Największym wrogiem dla podłogi z drewna są ziarenka piasku (należy umieszczać wycieraczki) oraz damskie obcasy. Podłoga z drewna nie lubi również przesuwania po niej ciężkich mebli. Nogi mebli, stołów, krzeseł powinny być wyposażone w filcowe podkładki, unikniemy dzięki temu odgniatania w podłodze. Plastikowe kółka foteli najlepiej zabezpieczyć gumą. Z czasem użytkowania lakier wyciera się i matowieje, ale to daje się naprawić w standardowym procesie renowacji. Jednak należy pamiętać, że spadające przedmioty, miejscowe obciążenie (wspomniane szpilki) mogą spowodować głębsze uszkodzenia, znacznie trudniejsze w naprawie.

Lakierowanie lub impregnowanie olejem podłogi z drewna chroni ją przed wnikaniem brudu oraz wilgoci. Świeżo lakierowanych/impregnowanych podłóg nie powinno się użytkować od razu. Lakier/olej musi wyschnąć (długość schnięcia zależy od lakieru/oleju). Im dłużej w pierwszych dniach będziemy oszczędzać podłogi lakierowanej/impregnowanej tym dłuższa będzie żywotność lakieru/oleju. Na rynku dostępnych jest wiele środków do pielęgnacji i czyszczenia podłóg z drewna. Ich wybór i częstość stosowania zależy od obciążenia podłogi oraz etapu pielęgnacji. Sama pielęgnacja tworzy zamknięty cykl etapów. Po pierwsze po zakończeniu budowy, wyschnięciu lakieru/oleju, usunięciu brudu i kurzu oraz umyciu środkiem czyszczącym, podłogę należy poddać zabiegowi pierwszej pielęgnacji. Zabieg ten polega na nałożeniu na lakier/olej „filmu ochronnego”. Dzięki takiemu działaniu zabezpieczamy lakier/olej przed nadmiernym zużywaniem, wnikaniem brudu. Użytkujemy ten dodatkowy „film ochronny”. W zależności od obciążenia podłogi warstwę „filmu ochronnego” należy odświeżać. Odświeżanie warstwy „flimu” to tzw. pielęgnacja bieżąca. Środki do czyszczenia bieżącego (codziennego) nie zawierają żadnych substancji kryjących, zabezpieczających, jedynie czyszczące. Silne zabrudzenia, zużyte warstwy „filmu ochronnego” należy usunąć podczas czyszczenia gruntownego. Po czyszczeniu gruntownym należy przeprowadzić pielęgnację pierwszą. Czyszczenie gruntowne należy jak najbardziej odsuwać w czasie (poprzez regularne czyszczenia bieżące).
W między czasie polecamy cieszyć się naturalnym pięknem swojej podłogi.

2. PIELĘGNACJA
Pielęgnacja podłogi lakierowanej.
Podłogę lakierowaną należy systematycznie sprzątać. Zalecamy używać szczotki z miękkim włosiem, płaskiego mopa oraz specjalnych końcówek odkurzacza. Nie wolno używać materiałów ściernych (np. wiórki stalowe) oraz żrących preparatów (detergentów i środków zawierających amoniak), które mogą prowadzić do zmatowienia lakieru. Nie należy również przesadzać z myciem. Należy używać dobrze wyciśniętych mopów lub lekko wilgotnych ściereczek.
Środki zalecane przez Zakłady Drzewne ZADOBRZE to środki na bazie żywic, nie zmniejszające przyczepności lakieru od drewna (lakier się nie łuszczy). Do pierwszej i bieżącej pielęgnacji Zakłady Drzewne ZADOBRZE polecają środek Lobacare ParkettCare (lakier półmatowy i połysk) lub Lobacare FloorCare matt (lakier matowy). Najważniejsze, żeby przy pierwszej i bieżącej pielęgnacji podłoga była czysta! Lobacare ParkettCare nie zawiera substancji czyszczących. Podłogę przed pierwszą i bieżącą pielęgnacją należy odkurzyć i wymyć środkiem do bieżącego czyszczenia. Brud, kurz, piasek działają na podłogę jak papier ścierny. Do codziennego bieżącego czyszczenia Zakłady Drzewne ZADOBRZE polecają środek Lobacare Cleaner. Brud i kurz przed czyszczeniem środkiem muszą być usunięte, odkurzone. Gdy na podłodze widoczne są silne zabrudzenia, bądź nałożyliśmy już około 4 warstw „filmu ochronnego” podłogę zalecamy poddać zabiegowi czyszczenia gruntownego. Zakłady Drzewne ZADOBRZE polecają  środek Lobacare Remover.
Pielęgnacja podłogi olejowanej.
Podobnie jak podłoga lakierowana, podłoga olejowana nie lubi zapiaszczonych butów z grubymi traperami oraz wody. W przypadku podłogi olejowanej zalecamy przede wszystkim suche metody sprzątania: zamiatanie specjalnymi szczotkami, odkurzaczem lub ścieranie suchym mopem. Jeżeli potrzebujemy użyć wilgotnego mopa, to niech o­n będzie na tyle wilgotny, że po przetarciu podłoga wyschnie w 2 minuty.
Do pielęgnacji podłogi impregnowanej olejem polecamy technikę olejową i olejowo-woskową.
Do pierwszej i bieżącej pielęgnacji podłogi impregnowanej olejem Zakłady Drzewne ZADOBRZE polecają Lobacare ParketOil lub Lobacare ParkettWax. Do czyszczenia bieżącego Zakłady Drzewne ZADOBRZE polecają Lobacare Cleaner lub Lobacare ParkettWax (w zależności od tego jaki środek jest używany do pierwszej i bieżącej pielęgnacji). Do czyszczenia gruntownego polecamy Lobacare Lobalin.

Nie zalecamy używania środków stosowanych do pielęgnacji do zabiegów czyszczenia. Po pierwsze są o­ne droższe, a po drugie nie zawierają substancji czyszczących, a jedynie konserwujące.

Podłoga będzie nam służyła długie lata jeśli będziemy ją odpowiednio pielęgnować i konserwować.

3. RENOWACJA
– Po ~8 latach intensywnego użytkowania drewnianej podłogi można przeprowadzić ponowne cyklinowanie i wykańczanie. Taki pojedynczy zabieg zmniejszy grubość podłogi o ok. 0,5 mm.
– Najważniejsze przed procesem renowacji to usunięcie z powierzchni podłogi wszelkich nieczystości i kurzu.
– Jeżeli podczas użytkowania usunięty/zadrapany został tylko fragment warstwy lakieru/oleju używając odpowiednich „odświeżaczy” można przeprowadzić renowację tylko zniszczonego fragmentu.
– Jeśli zniszczeniu uległa pojedyncza lamelka można ją wymienić
bez konieczności wymiany pozostałych.
Renowacja w skrócie polega na:
– cyklinowaniu papierami ściernymi o różnej ziarnistości (ziarnostość zależy od stopnia zniszczenia powierzchni),
– szpachlowaniu szczelin wypełniaczem zmieszanym z pyłem drzewnym,
– zabiegach „kosmetycznych” podłogi z drewna (wypełnianie wgnieceń, przyklejanie luźnych deszczułek),
– polerowanie,
– lakierowanie (1 raz l. podkładowy, 2 razy l. nawierzchniowy)/ olejowanie/ woskowanie,
– listwowanie.

Nasze zalecenia oparte są na najnowszej wiedzy i wytycznych producenta polecanych środków pielęgnacyjnych i czyszczących, nie stanowią jednak wiążącej instrukcji. Zalecamy przetestowanie różnych produktów i systemów pielęgnacji.